Excel Paretův graf Paretův diagram
Pavel Durčák
Oblíbeným nástrojem statistické analýzy je tzv. Paretův graf pojmenovaný po italském vědci Vilfredovi Paretovi. Paretův graf zobrazuje najednou v podobě kombinovaného grafu absolutní četnosti hodnot tříd seřazených v pořadí od třídy s nejvyšší četností po třídu s nejnižší četností (sloupcový graf) a relativní kumulativní četnosti těchto hodnot (spojnicový graf).
Z grafu na obrázku tak např. zjistíme, že třídou s nejvyšším počtem hodnot je třída s hodnotami od 367 do 577 a že první tři třídy s největším počtem hodnot obsahují dohromady téměř 80 % všech hodnot.
Používáme-li Excel verze 2016 a novější, tak je vytvoření Paretova grafu velmi jednoduché. Máme tabulku s jediným sloupcem obsahujícím číselné hodnoty.
Do tabulky klikneme a na kartě Vložení rozbalíme tlačítko s názvem Vložit statistický graf a ze zobrazené nabídky zvolíme možnost Paretův graf.
Ihned dojde k vytvoření Paretova grafu s automaticky vygenerovanými třídami. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na libovolný popisek třídy ve vodorovné ose a zadání příkazu Formát osy bychom případně mohli v postranním panelu upravit způsob, jakým jsou třídy vytvářeny.
Případně můžeme mít tabulku se dvěma sloupci – v prvním jsou názvy kategorií (v našem případě názvy firem), ve druhém číselné hodnoty (v našem případě tržby).
Vytvoříme-li z takto připravené tabulky Paretův graf, tak sloupce budou představovat součty tržeb za jednotlivé firmy (seřazené od firmy s největší tržbou po firmu s nejmenší tržbou) a spojnice opět relativní kumulativní tržby těchto součtů.
Podrobněji se excelovským nástrojům statistické analýzy věnuji v online kurzu Statistika v Excelu. Krok za krokem.
Poprvé zveřejněno na paveldurcak.cz