time management organizace úkoly plánování času produktivita
Ať už chodíte do školy nebo se vzděláváte při práci, skloubení studijních a pracovních povinností je výzva. Přinášíme několik vědecky ověřených tipů, které vám pomohou uspět při studiu.
Navíc jsme pro vás připravili 3 dokumenty, které si můžete stáhnout úplně zdarma a které vám pomohou s organizací nejen studijního času. 😉
Stanovte si rozvrh
„Dostanu se k tomu brzy,“ rozhodně není úspěšná studijní strategie. Pokud chcete, aby vaše studium k něčemu vypadalo, musíte si ve svém rozvrhu naplánovat čas, který učení věnujete.
V kalendáři si vyznačte časové úseky, které studiu můžete věnovat. Ideálně si na studium vyhraďte určitý čas každý den. Pokud to kvůli jiným povinnostem není možné, zkuste to alespoň několikrát týdně.
Pro osvojení látky je důležité, abyste se učili pravidelně. Pokud budete studovat 3x týdně a jeden úsek bude trvat hodinu, je to efektivnější, než když si k učení sednete jednou týdně na 3 hodiny.
Nezapomeňte, že náročnější témata vyžadují více času na studium. Proto si takovou látku raději rozvrhněte do více úseků.
Ztlumte všechna elektronická zařízení
Telefon nebo počítač jsou přeborníci v narušování vaší koncentrace. Pokud si každou chvíli kontrolujete oznámení nebo nové příspěvky na sociálních sítích, bude vašemu mozku chvíli trvat, než se znovu začne soustředit.
Nevěřte tomu, že někdo zvládá multi-tasking, kdy zároveň studuje, při tom brouzdá po síti a do toho komunikuje s přáteli na messengeru.
Než začnete se studiem, raději zvažte vypnutí zvuků a oznámení nebo rovnou přepněte zařízení do režimu nerušit. Můžete si také stáhnout aplikace, které vám dočasně zablokují přístup k internetu nebo sociálním médiím.
Pokud přesto budete mít nutkání každou chvíli kontrolovat zařízení, jednoduše ho vypněte a uložte co nejdál od vašeho studijního koutku.
Studujte vlastním tempem
Jen vy víte, jaké tempo učení je pro vás nejlepší. Někdo chápe novou látku rychle, někdo potřebuje víc času a opakování.
Proto neexistuje žádné správné nebo špatné tempo studia. Každý se učí jinak a proto se nesnažte přizpůsobit rychlosti někoho jiného.
Místo toho si vyzkoušejte, jaký způsob nejlépe vyhovuje vám. Jen pamatujte, že pokud studujete pomaleji, budete si pro učení muset vyhradit více času.
Odpočiňte si
Únava a vyčerpání rozhodně nejsou pomocníci pro nejlepší výkony. Vaše tělo a hlava potřebují pravidelně odpočívat. Dostatek spánku je pro fungování paměti zásadní.
To je jeden z důvodů, proč je tak důležité si správně rozvrhnout čas na učení. Snížíte tím nutkání zůstat celou noc vzhůru. Smiřte se s tím, že nalít si do hlavy všechnu látku najednou, je ve většině případů nereálné. Místo toho si raději dopřejte poctivou porci spánku, alespoň sedm nebo i více hodin.
Pokud vaše tělo vyžaduje šlofíka po obědě, omezte ho maximálně na 20 minut. Po probuzení se nezapomeňte protáhnout nebo si lehce zacvičte, abyste tělo a mozek připravili na studium.
Relaxujte
Vědecké výzkumy dokazují, že stres ztěžuje učení a uchovávání informací.
Než se začnete učit, vyčistěte si hlavu a nemyslete na jiné povinnosti, aby vás nic nerušilo.
Pokud máte pocit, že na vás zrovna jde stres, zkuste následující tipy:
- pomalé, hluboké dýchání
- lehké, několikaminutové cvičení
- napište si seznam úkolů, které musíte zvládnout
Stáhněte si užitečné pomocníky
Aby vám studium šlo lépe, připravili jsme pro vás užitečné pomocníky. Všechny jsou v praktickém PDF formátu, takže si je můžete snadno vytisknout. Pokud pro vás papír a tužka náhodou nejsou to pravé ořechové, PDFka stejně dobře využijete i na tabletech.